Szőke Gabriella

Szőke Gabriella

Építőmérnök, BIM modellező

Logo

Egy új épület kivitelezése is épp elég bonyolult folyamat, de amikor arról van szó, hogy egy napi használatban lévő épületet kell átformálni az innováció jegyében, akkor még nehezebb feladattal állunk szemben. Ennek ékes példája az Allee bevásárlóközpontban lévő mozifal átépítése volt, mely nem csak kivitelezői, de modellezői oldalról sem tűnt a legegyszerűbb projektnek.

A kivitelezés helyszíne egy 100 m hosszú, 15 m magas folyosófal volt a bevásárlóközpontban, melyet a lehető legszűkebb határidő alatt kellett átépíteni a kívánt egyedi kialakítású homlokzatra. Kihívásokban gazdag projektnek ígérkezett: kivitelezői oldalról nehézséget okozott, hogy a teherhordó szerkezetek mind takarásban voltak, pontatlan megvalósulási és kiviteli tervek álltak rendelkezésünkre és maga az új szerkezet nagyon egyedi kialakítással rendelkezett. A legnehezebb feladat mégis a kivitelezés idejének minimumra redukálása volt, lévén, hogy napi forgalom zajlott a helyszínen. Így csakis a pontos, hibátlan előtervezésben lehetett bízni, ezért a 3D technológia alkalmazása tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak.

AZ ALLEE MOZIFAL KULISSZATITKAI

A lézerszkennelés és az ebből épült 3D modell (háttérmodell) segítségével sikerült rávilágítani a kapott megvalósulási és kiviteli tervek hibáira. A valós állapotról készült háttérmodellel sikerült pontosítani a méretbeli eltéréseket és a síkbeli pontatlanságokat, míg a 3D Site Viewer segítségével vizuális összehasonlítást végeztünk. Sokkal pontosabb háttérmodellt igényelt ez a projekt, hiszen itt minden milliméter számított, így a szokásos LOD250-300 helyett LOD500-as pontossággal kellett dolgoznunk, ami ritkán fordul elő a projektjeinken. Összehasonlításként íme egy példa, mely remekül szemlélteti az LOD (Level of Development), azaz a részletezettség különböző szintjeit:

A modellezési folyamat közben kivitelezői oldalon megindult a tervezett új anyagok összegyűjtése. Az egyes kapott mintákat felszerelték a helyszínen és kielemezték mennyire illeszkednek azok a meglévő környezetbe. A végleges döntés elősegítéséhez több különböző típusú perforált lemezt is legyártottunk a háttérmodellben, melyeknek modellezése ilyen magas LOD szinten időigényes feladat volt. Miután megállapodtunk a tervezővel a választott típussal kapcsolatban, elindulhatott a gyártói műszaki javaslatok, csomóponti megoldások integrálása a 3D modellbe. A végleges kiviteli 3D modell segített abban, hogy a speciális szerkezetek egymáshoz kapcsolódását egy karcsú, légies szerkezet esetén is garantálni tudjuk. Ez azt jelentette, hogy az illesztési távolságokat a minimumra kellett csökkenteni, mely csak a modell elkészültével vált igazán vállalhatóvá. Így viszont a kivitelezésben is létkérdéssé vált a precizitás. A 3D modellünk a helyszíni lézerszkenneres felmérésnek köszönhetően már georeferált volt (valós koordináta-rendszerben volt elhelyezve), így a szükséges módosítások elvégzése után, valamint az újabb kör tervezői és gyártói egyeztetést követően indulhatott is a geodéták helyszíni kitűzése, amely biztos alapot nyújtott a professzionális kivitelezéshez. Innentől kezdve pedig a legfőbb feladatunk az elkészült szerkezetek minőségének folyamatos ellenőrzése szakmáról szakmára, ezáltal garantálva a tökéletes végeredményt.

A BIM egyik legnagyobb előnye az, hogy a különböző szakági tervezők, illetve a különböző projektrésztvevők képesek egy modellen belül egyszerre dolgozni. Azaz, ha van például egy építész modellünk, azt tudja használni háttérmodellnek a gépész tervező is, és ugyanígy tudja az építész tervező használni a gépész modellt is. Ugyanakkor a projektmenedzserek, a beruházók, a kivitelezők is előszeretettel használják az épületinformációs modellt, akár megbeszélésekhez, akár marketing anyagok gyártásához. Mindez azért lehetséges, mert a BIM szoftverek között teljesül az átjárhatóság. Akkor beszélünk átjárhatóságról, ha az adott szoftverek adatvesztés nélkül tudnak egymás között információt cserélni. Azaz van olyan fájlformátum, amelyet az egyikből kinyerhetünk, a másikba pedig beimportálhatunk úgy, hogy a szükséges információk, adatok továbbra is rendelkezésünkre álljanak.

Ezt az átjárhatóságot használjuk ki például padlóanalíziseknél, amikor egyszerre 3 szoftverre (Autodesk Revit, Trimble Realworks, Trimble Business Center) is szükségünk van ahhoz, hogy a kívánt eredményt elérjük, vagy amikor különböző szakági modelleket egy és ugyanazon Revit modellben koordinálunk el egymáshoz képest. Gyakori az, hogy mások által megtervezett gépész modelleket “húzunk be” a saját modellünkbe annak érdekében, hogy az építész áttervezéseket ütközésmentesen végezhessük el.

Kapcsolódó bejegyzések